JUNIOR PIKE OPEN – 28 JUNI 2019
Vi arrangerar varje år en av sveriges största tävlingar i gäddfiske, Abu Garcia Pike Open. Tävlingen lockar proffsteam från hela sverige och här gör eliten upp om den prestigevärda förstaplatsen.
I samarbete med Tjustbygdens Sparbank ställer ett antal proffsteam från tävlingen upp med sina båtar och utrustning för att introducera barn och ungdomar till tävlingsfisket efter gädda.
Här får du följa med ett av proffsteamen ut i skärgården under en hel dag och vara med och tävla i gäddfiske. Och visst fångas det fisk! När du har erfarna fiskare som tar med dig till sina bästa gäddfiskeplatser i skärgården så kan du förvänta dig en fiskeupplevelse utöver det vanliga. Det är inte omöjligt att du lyckas fånga en drömgädda som är över en meter lång!
- Åldersgräns – 12-15 år
- Två barn per båt
- Maximalt 12 barn
Priset för att vara med är 100:- och då ingår följande:
- Lån av utrustning
- Guide, båt och bränsle
- Middag på Harrys
- Fina priser till vinnaren
Anmälan görs i formuläret här på sidan och betalning görs i vår butik på Sjöstadsvägen 26 i Västervik. Era barn är inte anmälda innan avgiften är betald.
Schema
07:00 – Samling vid Reginelund
15:00 – Återsamling vid Reginelund
16:00 – Middag och prisutdelning på Harrys
Era barn behöver ha med sig:
- Kläder efter väder. Tänk på att det kan vara kallt och blött på sjön.
- Flytväst
- Matsäck att äta i båten mellan 07:00-15:00